İstanbul’da ev baskınlarında polis bir genç kadın daha katletti: 18 yaşındaki Sıla Abalay infaz edildi!

İstanbul Küçükçekmece’de gerçekleşen ev baskınlarında polis, Sıla Abalay’ı infaz etti, aynı evden 2 kişi de gözaltına alındı

 Cumhuriyet Savcısı Evliya Çalışkan ve iki koruma polisinin bulunduğu araca ateş açılmasına ilişkin soruşturma kapsamında olduğu iddia edilen operasyonda sabah saatlerinde ev baskınları düzenlendi.

Küçükçekmece’de bir eve operasyon düzenleyen polisler Sıla Abalay’ı katletti. 2 kişi de gözaltına alındı.

Abalay’ın cenazesi polis ablukası altında otopsi için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Öte yandan, cenaze getirilmeden önce Adli Tıp Kurumu önü de polis ablukasına alındı. Çok sayıda polis ve TOMA, Adli Tıp Kurumu önüne konuşlandırıldı.

Görgü tanıkları operasyon sırasında yaşananları anlattı. Aynı apartmanda oturan Aylin Turan, gece yoğun silah sesleri duyulduğunu, bu nedenle korktuklarını ve daha sonra olayın detaylarını haberlerden öğrendiğini söyledi.

Halk Cephesi: AKP faşizmi bir halk çocuğunu daha katletti: Sıla Abalay ölümsüzdür!

Halkınsesi TV’de yer alan “Katliamların hesabını soracağız!” başlıklı açıklama ile Adli Tıp Kurumu önüne çağrı yapıldı. İşte açıklamanın tam metni:

“Sıla Abalay 18 yaşında bir devrimci… halkının, vatanının sevdasıyla başeğmeden mücadele veriyordu faşizme karşı… Onun Dev-Gençli yüreğini teslim alamayan AKP’nin sarhoş katilleri, gece yarısı Sıla’yı katlettiler.

“Gece yarısı AKP’nin sarhoş katil polislerinin Küçükçekmece Yeşilova Mahallesi Tansel Caddesi Terzi Sokak üzerindeki bir binaya yaptıkları baskında katledildi Sıla Abalay… Cenazesi Yeni Bosna Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

“Cenazenin sahiplenilmesinden korkan faşizm, katil polisleri, zırhlı araçlarıyla Adli Tıp Kurumunu kuşatmış durumda.

“Sıla Abalay’ın cenazesini sahiplenmek için Adli Tıp Kurumuna çağırıyoruz tüm yoldaşlarını, tüm halkımızı, tüm gençlerimizi… ”

Polis kadınları infaz etmeye devam ediyor

Temmuz 2015’te Günay Özarslan’ın, Aralık 2015’te Dilan Kortak’ın ve 18 Ekim 2015’te Dilek Doğan’ın ev baskınında infaz edilmesiyle başta polisin kadınları infaz etmesi tekrar gündeme gelmişti.

23 Aralık 2015’te Gaziosmanpaşa’da yaralı yakalanan Yeliz Erbay ve Şirin Öter polis tarafından infaz edilmiş ve Adli Tıp Raporu’nda göğüslerinde ve vajinalarında çok sayıda mermi girişi ve çıkışı tespit edildiği raporlanmıştı.

Kürdistan’da kolluk kuvvetlerinin kadınları katletmesi Taybet Ana, Ekin Wan; Silopi’de katledişen DBP’li Seve Demir, Fatma Uyar ve Pakize Nayır ve daha pek çok kadınla tekrar gündemleşmişti. Taybet Ana katledildikten sonra 7 gün boyunca cenazesi sokakta kalmıştı. Kolluk kuvvetleri, beyaz bayraklarla Taybet Ana’ın cenazesini almaya gelenlere de ateş açmıştı, Taybet Ana’nın eşi de bu sırada kolundan vurulmuştu. HGP savaşçısı Ekin Wan, kolluk kuvvetleri tarafından katledildikten sonra bedeni teşhir edilmişti. DBP’li ve KJA’lı kadın siyasetçiler yaralı halde ambulans beklerken ambulanslar gitmemiş, kadınları yaralı halde yakalayan kolluk kuvvetleri infaz etmişti.

ky: Gazete Yolculuk

TEILEN