Isparta Valiliği, KHK ile açığa alınan akademisyenlerin il dışına çıkmasını yasakladı

OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lerle görevlerinden uzaklaştırılan akademisyenlere yönelik uygulamalara bir yenisi eklendi, Isparta Valiliği, KHK ile açığa alınan akademisyenlerin il dışına çıkmasını yasakladı.

Birgün’den Mustafa Kömüş‘ün haberine göre, Isparta Valiliği, görevden uzaklaştırılan akademisyenlere şehir dışına çıkış yasağı koydu. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü tarafından görevlerinden uzaklaştırılan akademisyenlere gönderilen ve Valilik kararına dayandırılan 25.07.2016 tarihli yazıda, “Görevden uzaklaştırılan personelin Isparta il sınırları dışına çıkmaması gerekmektedir” denildi.

OHAL’in kapsamını eleştiren ve akademisyenlere yönelik yasağın kabul edilemez olduğunu aktaran Eğitim Sen Avukatı Necmiye Şahbaz, “OHAL döneminde valiler, OHAL Valisi oluyor. 657’ye tabi şahısların şehir dışına çıkarken bildirimde bulunması gerekiyor. Şehir dışına çıkışın yasaklanması daha önceki OHAL dönemlerinde uygulanmamış bir durum. Ancak OHAL’in bu kadar geniş kapsamda uygulanıyor olması eleştirmemiz gereken bir durum” dedi.

ky:Yolculuk

TEILEN